WNKT - WieloNienasycone Kwasy Tłuszczowe
Żeby komórki nerwowe w mózgu funkcjonowały prawidłowo, ich błony komórkowe muszą wykazywać płynność i elastyczność. Takie właściwości nadają im kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6 o długim łańcuchu węglowym, wyposażone w wiele wiązań podwójnych, działających jak zawiasy. W ten sposób wielonienasycone kwasy tłuszczowe (WNKT) zapewniają komórkom sprawne działanie.
Związki te są zbudowane na bazie łańcucha z atomów węgla, połączonych z sobą wiązaniami. Określenie „nienasycony” oznacza, że w łańcuchu węglowym kwasu tłuszczowego znajdują się wiązania podwójne, a „wielonienasycony” – jeżeli podwójnych wiązań jest wiele.
Obecność cząsteczek o długim łańcuchu, w którym znajdują się liczne podwójne wiązania, ma bardzo duży wpływ na fizyczne właściwości błon komórkowych, a w szczególności na ich odpowiednią płynność i elastyczność. Bez odpowiedniej ilości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych błony komórkowe będą bardziej przypominać sztywne i nieruchome klocki LEGO. Tymczasem ich powierzchnia powinna falować jak ocean, co jest konieczne dla sprawnego przewodzenia impulsów między komórkami nerwowymi.
Dlatego długie, wielonienasycone kwasy omega-3 i omega-6 są konieczne dla prawidłowego funkcjonowania mózgu. Szczególnie wiele uwagi poświęca się roli omega-3 DHA (kwasu dokozaheksaenowego), w którego cząsteczce znajdują się aż 22 atomy w łańcuchu węglowym, połączonych 6 wiązaniami podwójnymi.
Do rodziny omega-3 należy także EPA (kwas eikozapentaenowy), który nie wchodzi w skład błon komórkowych, ale pełni inne ważne biologicznie role w organizmie, np. hamuje nadmierny reakcje zapalne, zapobiega utracie DHA. Z kolei omega-6 GLA (kwas gamma-linolenowy) jest istotny dla neurotransmisji, czyli przekazywaniu impulsów między komórkami nerwowymi.