Opóźnione dojrzewanie mózgu dziecka wpływa na jego zachowanie, uczenie się i funkcjonowanie społeczne. Dowiedz się, jak możesz rozpoznać problemy neurorozwojowe i jak możesz pomagać dziecku na co dzień radzić sobie z nimi. Przeczytaj publikacje, opracowane przez lekarzy, psychoterapeutów i nauczycieli, zajmujących się tą problematyką.
„Pierwszy z moich „ADHD-owców” świetnie działa w sytuacjach, kiedy mój misternie ustalony plan na skutek jakichś zdarzeń losowych wali się w gruzy. Ja wtedy staję bezradna, natomiast on jakby w ogóle nie zauważał problemu.”
Aby pomagać dziecku, jako rodzice musimy się jako pierwsi nauczyć, że krzyczenie, wyśmiewanie, surowe kary, bardzo wysokie wymagania i brak pochwał - zamiast rozwiązać problemy, będą je nasilać. Następnym krokiem jest wprowadzenie nawyków i regularna, codzienna praca, w której pomocne będą zalecenia psychoterapeuty.
Nieumiejętność skupiania uwagi jest nieprawidłowością działania mózgu, która może bardzo mocno ograniczać rozwój dziecka w szkole i poza nią. Często kojarzy się z nadpobudliwością i impulsywnością, przez co współżycie z takim dzieckiem wymaga wiele cierpliwości i zrozumienia. Te problemy powodują, że dzieci obdarzonone różnymi zdolnościami i talentami mogą ich nigdy nie wykorzystać.